تولید محصولات فرهنگی در امر پیشگیری از اعتیاد در پی اجرای طرح یاریگران زندگی

تولید محصولات فرهنگی در امر پیشگیری از اعتیاد در پی اجرای طرح یاریگران زندگی

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: در پی اجرای طرح یاریگران زندگی و برگزاری جشنواره یاریگران زندگی، محصولات فرهنگی اثرگذاری از سراسر کشور تولید و گردآوری شدند و آثار ارسالی فاخرتر اولویت‌بندی شدند تا از سوی رسانه‌ها منتشر شوند و شاهد اثربخشی آن‌ها در جامعه باشیم.
سردار دکتر اسکندر مومنی صبح امروز در اختتامیه مجازی جشنواره یاریگران زندگی گفت: این جشنواره محصول تلاش همه سازمان های فرهنگ ساز در کشور طی یکسال گذشته است که امروز به نمایش گذاشته می شود.
وی درباره جایگاه این رویداد افزود: در چهار دهه گذشته، تمرکز ستاد مبارزه بر اقدامات مقابله ای بود که خوشبختانه دستاوردهای خوبی به همراه داشته است؛ تا آنجا که در سال 99 بالاترین میزان کشف مواد مخدر در تاریخ ایران و جهان را کسب کردیم که کتبا مورد اذعان و تقدیر سازمان ملل هم قرار گرفت و یک رکورد بی نظیر و بی بدیلی بود.
دبیرکل ستاد بیان کرد: افزایش ضربه به بنیانهای اقتصادی، کاهش تلفات پلیس و کاهش شهدا در حالی اتفاق افتاد که میزان تولید مواد مخدر در افغانستان نسب به سال گذشته افزایشی پیدا نکرد.
مومنی ادامه داد: همچنین تمرکز بر مقابله این باور را ایجاد کرد که حاکمیت و مجموعه دستگاه ها باید تلاش کنند تا مواد مخدری نباشد تا کسی مصرف نکند که درست است اما کافی نیست؛ لذا به این نتیجه رسیدیم که در کنار مقابله، باید به کاهش تقاضا و پیشگیری هم توجه شود و این دو مکمل هم باشند یعنی هم متولیان تلاش کنند مواد مخدر وارد نشود و هم اقدامات فرهنگی و پیشگیری ایجاد شود تا کسی مصرف نکند.
وی گفت: بر همین اساس در جلسه ای با حضور رییس جمهوری در سال 98 برای اولویت دادن رویکرد پیشگیری، طرح یاریگران با امضای رییس جمهوری به تصویب رسید.
دبیرکل با اشاره به اینکه این طرح برای اولویت قرار گرفتن پیشگیری تصویب شد، افزود: اهمیت کار در این بود که برای این رویکرد چه محصولی تولید شود آن هم در جایی که همه جوانان و اقشار مختلف جامعه با انبوه تنوع مواد مخدر روبرو هستند که بر همین اساس، تلاش شد جشنواره ای برگزار شود و ‌آحاد مختلف جامعه تولیدات خود را ارائه دهند.
مومنی افزود: با همکاری همه دستگاه های فرهنگی کشور این جشنواره شکل گرفت و به یمن آن، امروز شاهد محصولات و بانک بزرگ فرهنگی با رویکرد پیشگیری هستیم.
وی ادامه داد: در این جشنواره از سوی هنرمندان و فرهیختگان برجسته در اقصی نقاط مختلف کشور داوری صورت گرفت و محصولات فاخرتر و اثرگذار تر اولویت بندی شدند تا از سوی رسانه‌ها منتشر و شاهد اثربخشی آن‌ها در جامعه باشیم.
دبیرکل ستاد با اشاره به حوزه درمان اعتیاد از عرضه 2 داروی موثر درمان اعتیاد در 2 هفته آینده خبر داد و گفت: در بخش درمان اقدامات خوبی انجام شده و به رویکردهای نوینی دست یافتیم که تا دو هفته آینده دو داروی موثر در درمان اعتیاد به بازار عرضه خواهد شد.
مومنی تصریح کرد: متاسفانه هنوز در حوزه درمان با مشکل روبرو هستیم و 80 درصد معتادان که درمان می شوند به مصرف بازمی گردند که تلاش داریم با رویکردهای جدید این معضل رفع شود. ضمن اینکه 15 اردوگاه راه اندازی شده و 80 درصد معتادان متجاهر ساماندهی شده اند.
وی در پایان یادآور شد: اقدامات فرهنگی و پیشگیری در حوزه مبارزه با موادمخدر بلندمدت بوده و نیاز به استمرار، تلاش و صبر دارد که در زمان مناسب شاهد نتایج آن‌ها خواهیم بود.
گفتنی است؛ جشنواره یاریگران زندگی به همت ستاد مبارزه با مواد مخدر و با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به صورت مجازی از سال گذشته آغاز شد که از مجموع ده هزار اثر ارسالی 500 اثر در بخش های مختلف داوری شدند و در نهایت به 31 اثر جوایزی اهدا شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.