قرار گرفتن ايران در مسير ترانزيت مواد مخدر، مبارزه‌ای سخت و همه‌جانبه را در چهار زمينه پيشگيری، مقابله، مبارزه و درمان طلب می‌كند. از پيشگيری تا درمان راهی طولانی است که با گام‌های تخصص، مهارت و پشتكار پيموده می‌شود. در اين مسير، طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها تعريف می‌شود كه شاخه‌های اصلی آن را می‌توانيد در شکل زیر ببينيد.

مقابله

نوآوری در محور مقابله با مواد مخدر شامل ساخت، تجهيز و بهره‌مندی از تكنولوژی‌های جديد در پايش مرزها، پايش فلات مركزی، دستگاه‌هایXRAY، پهپادها و ساير تجهيزات فناورانه است. 

استفاده از تسترها و انرژی اتمی برای رديابی و كشف مواد مخدر در عمليات های ضربتی و مبادی ورودی كشور، هزينه قاچاق مواد مخدر به ايران را هر روز بالا‌تر می‌برد.


 

 پيشگيری

محور هر گونه فعالیت اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر، اصل همیشگی تقدم پیشگیری بر درمان است. هرگونه ایده یا ابزار نوآورانه برای دور کردن جوامع کوچک و بزرگ از این معضل اجتماعی، می‌تواند تأثیرات فراوانی بر همه نهادهای اجتماعی از خانواده تا جامعه و از مهد کودک تا مراکز آموزش عالی، برجاگذارد. بر همین مبنا مرکز نوآوری یاریگران زندگی با استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید، راه‌حل‌های مفيدتر و مؤثرتری به جوامع هدف ارائه می‌كند.


 

درمان

آثار مواد مخدر در جامعه، طیف وسیعی از گروه‌ها را در برمی‌گیرد كه نیاز به شیوه‌ها و بسترهای متنوعی برای درمان دارد. از جمله این شیوه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود ظرفیت‌های بالقوه طب سنتی ایران در کمک به درمان اعتیاد

استانداردسازی و ارتقاء آموزش در حوزه درمان، بازتوانی و حمایت‌های اجتماعی 

توسعه شبکه‌های پژوهشی و فعالیت‌های تحقیقاتی پایه و کاربردی در راستای ارتقاء کیفی خدمات و شناسایی رویکردها و روش‌های نوین

ایجاد چارچوب علمی برای افزایش قابلیت ارزیابی اقدامات حمایت‌های اجتماعی، خدمات درمان، زیانکاهی اعتیاد و اختلال مصرف مواد در کشور


 

مشارکت عمومی

حل هر مشکل اجتماعی، نیازمند مشارکت عمومی همه افراد جامعه است. برنامه‌های مردمی اجتماع‌محور (CB)، سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO)، جمعیت همیاران، گروه‌های (NA)، معتادان گمنام و گروه‌های كوچك و بزرگ ديگری با تلاش بی چشمداشت و پيگير، راهگشای اصلی حل آسیب‌های اجتماعی در جامعه هستند.

نهادهای برخاسته از مردم بهتر می‌توانند در پیشگیری و درمان اعتیاد گام بردارند. چون به فرد آسیب‌دیده و بستر وقوع نزديكترند. سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با تغيير باورهای عمومی و جلب اعتماد مردم محله به سوی فرهنگ سلامت مشارکت کنند. در این نهادها به مردم فرصت ابراز وجود در عرصه اجتماع داده می‌شود تا با مشارکت و توانمندسازی افراد دیگر تلاش کنند جامعه را به سمت سلامت روانی و اجتماعی سوق دهند.

 

 

مركز نوآوری ياريگران زندگی از هر طرح و ايده‌ای در استحكام و تقويت محور مقابله با مواد مخدر استقبال می‌كند. اگر در هر یک از این حوزه‌ها، طرح‌ و ایده و راهكاری داريد، می‌توانيد از طريق ايميل  info@yarigaranezendegi.ir با ما در ارتباط باشيد. كارشناسان ما، پس از بررسی و تأييد، با شما تماس می‌گيرند و در جلسه حضوری، روند اجرايی شدن ايده شما را دنبال می‌کنیم.