راه‌اندازی مرکزی نوین در راستای مقابله با موادمخدر

راه‌اندازی مرکزی نوین در راستای مقابله با موادمخدر

تهران -ایرنا- کارشناس کارآفرینی و اشتغال ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: به زودی مرکز نوآوری یاریگران زندگی به منظور مقابله، پیشگیری و درمان در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود.

حسین جوان اسکویی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: با خصوصی سازی این مراکز و یاری گرفتن از مردم در امر مبارزه با مواد مخدر، سه امر مقابله، پیشگیری و درمان که از اصول و اهداف اصلی ستاد است سریع تر به نتیجه می‌رسد.

وی  با تاکید بر اینکه مرکز نوآوری یاریگران زندگی، مرکزی است که با هدف استخراج ایده ها و خلاقیت ها از بطن جامعه و اکوسیستم کارآفرینی کشور راه اندازی شده است، گفت: سوداگران مرگ همواره تلاش کرده اند با روش های نوین، بازار مواد مخدر را حفظ کنند بر همین اساس مقابله و مبارزه با مواد مخدر هم نیازمند به روزرسانی و ایجاد خلاقیت است.

اسکویی ادامه داد: در جهت مبارزه با اعتیاد و مسایل پیرامون آن از قبیل مقابله، پیشگیری یا درمان نیاز به یکسری برنامه ها داریم که مرکز نوآوری یاریگران زندگی به همین منظور طراحی شده که ایده ها و خلاقیت ها را از بطن جامعه و جوانان یا سازمان های مردم نهاد فعال در ارتباط با مبارزه با مواد مخدر جمع آوری و با تبدیل کردن به محصول آنها ارایه دهد.

جوان اسکویی با بیان اینکه این مرکز با همت ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بزودی افتتاح می‌شود تا فضائی مناسب و امن را برای بروز خلاقیت‌های جوانان این مرز و بوم فراهم سازد، یادآور شد: مرکز نوآوری یاریگران زندگی در حال حاضر در تهران فعالیت خواهد کرد اما ستاد مبارزه با مواد مخدر در همه استان ها، مراکزی به نام شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دارد که این مراکز متشکل از سازمان های مردم نهاد و شوراها هستند که ایده ها در آنجا پرورانده و به تهران معرفی می شوند.

کارشناس کارآفرینی و اشتغال ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در واقع این مراکز، مراکز شتابدهی هستند که به مسایل حقوقی، قانونی و حمایتی یک استارتاپ و فرد خلاق و ایده پرداز کمک می کنند تا این ایده به محصول تبدیل شود،  ضمن اینکه کارشناسان خبره و متخصصان امر در محیطی آرام و به همراه همه امکانات به کمک دانشگاهیان، نخبگان و ایده پردازان شتافته تا فضائی مناسب و امن را برای بروز خلاقیت های جوانان این مرز و بوم فراهم کنند.

جوان اسکویی در مورد محصول های تولیده شده در این مراکز توضیح داد: محصولات ممکن است بسته های فرهنگی پیشگیرانه، سخت افزاری یا هر وسیله ای که مقابله با مواد مخدر را تسهیل و یاری برساند، باشد. در این حوزه، اشخاص طرح ها و ایده های خود را مطرح می کنند و در روند اجرایی کار به آنها کمک می شود تا محصول به خروجی برسد.

وی با تاکید بر اینکه این شرکت های شتابدهنده تحت پوشش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می کنند، تصریح کرد: ضمن اینکه ایده ها و خلاقیت های برجسته جشنواره یاریگران زندگی در این مراکز پرورانده می شوند از افراد بازپروری شده دارای خلاقیت هم استقبال می شود.

به گفته کارشناس کارآفرینی و اشتغال ستاد مبارزه با مواد مخدر، جوانان خلاق، کارآفرینان، کارفرمایان، سازمان‌های مردم‌نهاد، مراکز دانش بنیان، مراکز علمی و پژوهشی، دانشگاه‌ها، شرکت‌های نوپا از سراسر کشور می‌توانند از طریق ارتباط با این مرکز و طرح ایده‌های نو اطمینان داشته باشند که مرکز نوآوری یاریگران زندگی چتری امن برای حفاظت از ایده‌ها و مکانی مناسب برای پرورش خلاقیت‌ها خواهد بود.

وی تاکید کرد: این نوع مراکز طرح های نو و پیشرویی هستند که در کشورهای زیادی در حال پیاده شدن است؛ کاری مترقی است چرا که در بافت اداری و نظام بروکراتیک اداری و با وجود مقررات دست و پا گیر، نمی توان این کارها را به سرانجام رساند.

جوان اسکویی یادآور شد: با خصوصی سازی این شتاب دهنده ها و بیشتر یاری گرفتن از مردم در امر مبارزه با مواد مخدر، سه امر مقابله، پیشگیری و درمان که از اصول و اهداف اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است سریعتر به نتیجه می رسد.
 

در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، ستاد مبارزه با مواد مخدر در نظر دارد تا در جهت تحقق اهداف و رسالات نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق جلب و جذب ایده‌های خلاقانه و استخراج آنها از بطن جامعه در راستای مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و ریشه کنی این بلیه اجتماعی، حرکتی نوین و پیشرو را آغاز کند به همین منظور این ستاد با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری به تاسیس مرکزی با عنوان «مرکز نوآوری یاریگران زندگی»  اقدام کرده و در این مرکز، کارشناسان خبره و متخصصین امر در محیطی آرام و به همراه همه امکانات به کمک دانشگاهیان، نخبگان و ایده پردازان شتافته تا فضائی مناسب و امن را برای بروز خلاقیت های جوانان این مرز و بوم فراهم سازند.

«مرکز نوآوری یاریگران زندگی»  با پوشش مسیری از طرح ایده و پرورش آن و عبور از مراحل گوناگون تا رسیدن به محصول و سرمایه گذاری بر روی آن حامی و پشتیبان جوانان، مخترعان، کارآفرینان و سازمان‌های مردم نهاد خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.