رویدادها

تفاهم‌نامه سه جانبه میان ستاد مبارزه با موادمخدر، مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت دانش‌بنیان سیوان با هدف راه‌اندازی مراکز شتاب‌دهی یاریگران زندگی و حمایت از فعالیت‌های مربوط به این شتاب‌دهنده در حوزه مبارزه با موادمخدر امضا شد.

دکتر امیرحسین یاوری، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که صبح امروز در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: امروزه براي موفقيت در اجرای روش‌های پیشگیری از اعتیاد، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و در کل فضای مجازی امری ضروری است.

وی افزود: استارت‌آپ‌ها می‌توانند به سرعت ما را به هدف‌های تعیین شده نزدیک کنند و در این مسیر راهگشا باشند.

معاون دبیرکل ستاد بیان کرد: «مدیریت شبکه توزیع موادمخدر برای مبارزه جدی با آنان»، «ساماندهی معتادان متجاهر»، «درمان و تولید داروهای جدید»، «آموزش مباحث پیشگیری از اعتیاد از سنین کودکی تا میان‌سالی، و از مهدهای کودک تا محیط‌های کار» و «تقویت مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد فعال مبارزه با موادمخدر» از جمله موضوعاتی هستند که می‌توان با همکاری و همفکری یکدیگر انجام داد.

یاوری گفت: اولین شتاب‌دهنده حوزه اعتیاد در راستای طرح یاریگران زندگی تا یک ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد و به زودی نیز از ظرفیت استارت‌آپ‌های حوزه اشتغال استفاده خواهیم کرد.

اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه با اشاره به حمایت این معاونت از استارت‌آپ‌ها و جریان زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور برای به خدمت گرفتن همگان در مبارزه همه‌جانبه با موادمخدر گفت: شرکت دانش‌بنیان سیوان از شتاب‌دهنده‌های تخصصی در نوآوری‌های اجتماعی است و قرار است از ظرفیت آن در طرح یاریگران زندگی استفاده شود.

وی افزود: از ظرفیت نوآوران و نخبگان فعال در زیست‌بوم استارت‌آپی در حوزه مبارزه با موادمخدر که رسالت ملی است، استفاده خواهیم کرد؛ چرا که برخی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های بزرگ، ظرفیت بالقوه‌ای را برای ایجاد اشتغال معتادان بهبودیافته دارند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تا پایان امسال این مرکز نوآوری شتاب‌دهی ایجاد می‌شود تا شرکت‌های نوآور از این بستر استفاده کنند و بتوانیم نقش خود را در این وظیفه ملی ایفا کنیم.

قادری‌فر اظهار امیدواری کرد که با همدلی و همراهی یکدیگر، اهداف مورد نظر در این تفاهم‌نامه محقق شود و نتایج آن را در بین خانواده و جامعه هدف شاهد باشیم.

همچنین مهندس امیر سرکندی، رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان سیوان گفت: این اتفاق خوشایندی است که ستاد مبارزه با موادمخدر می‌خواهد از ظرفیت اکوسیستم نوآوری و فناوری برای تحقق اهداف خود استفاده کند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اکوسیستم نوآوری، حل مشکلات مختلف جامعه است؛ گفت: این ظرفیت در اکوسیستم وجود دارد تا در راستای اهداف ستاد، رسالت اجتماعی خود را در امر مبارزه همه‌جانبه با موادمخدر در حوزه‌های پیشگیری، درمان و اشغال بهبودیافتگان انجام دهد.

گفتنی است، «حمایت از تأسیس شتاب‌دهنده»، «حمایت از برگزاری رویدادهای مرتبط با توسعه نوآوری با مشارکت شتاب‌دهنده»، «حمایت از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری شتاب‌دهنده»، «راه‌اندازی شتاب‌دهنده یاریگران زندگی» و «تأمین مربیان و مشاوران تخصصی مورد نیاز تیم‌های فناور» از مهم‌ترین مفاد این تفاهم‌نامه سه جانبه است که به مدت پنج سال اجرایی خواهد شد.

این تفاهم‌نامه همکاری مشترک به امضای دکتر امیرحسین یاوری معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر، اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مهندس امیر سرکندی رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان سیوان رسید.

در این جلسه، نمایندگان کسب‌وکارهای اینترنتی (استارت‌آپ‌ها) همچون اسنپ باکس، دیجی‌کالا، ایران تلنت و جاروب حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.