صرفه‌جویی بیش از یک میلیارد دلاری در حوزه دارو

صرفه‌جویی بیش از یک میلیارد دلاری در حوزه دارو

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که زیست‌یوم حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی اکنون در تأمین نیازهای فناورانه خود به بلوغ و توانمندی رسیده است،گفت بسیاری از شرکت های بخش خصوصی دارویی، بدون هیچ کمکی پای به عرصه تولید محصولات دانش بنیان گذاشته‌اند و دولت بدون هزینه‌ای در این زیست‌بوم و با حمایت از نقش‌آفرینی بخش خصوصی، میدانی ایجاد کرده است که شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها نیازهای دارویی کشورمان را تولید کنند. صرفا باید بازار مناسبی در اختیارشان قرار بگیرد.

رییس ستاد توسعه زیست‌فناوری، به صرفه‌جویی بیش از یک میلیارد دلاری حاصل از تولیدات دارویی این زیست‌بوم اشاره کرد و گفت: سال آینده این میزان صرفه جویی به بیش از یک و نیم میلیارد دلار می‌رسد. در این حوزه بازار خوبی برای شرکت های دانش بنیان دارویی وجود دارد؛ در تلاش هستیم مهم ترین و به روزترین داروهای کاهش اثرات سوء مصرف مواد مخدر و درمان آن، توسط شرکت های دانش بنیان بومی سازی شود.

 وی ادامه داد: این زیست بوم اکنون به قدری در حوزه دارویی موفق و بالغ شده است که نخبگان حوزه دارویی در کشور ماندگار شده‌اند و شرکت‌هایی با چندین میلیارد دلار درآمد، به دنبال جدب نخبگان این حوزه هستند. در حوزه زیست فناوری بهترین در منطقه و درقاره آسیا جزو چهار کشور برترفعال در این حوزه هستیم؛ معتقدم ایرانی ها به طور ذاتی در حوزه زیست فناوری موفق و مستعد هستند.

 به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، نیروی انسانی که با جان خود برای مبارزه با بلای خانمان‌سوز مواد مخدر ایستادگی می‌کند، بزرگ‌ترین دارایی و سرمایه این کشور به شمار می‌رود. فناوری باید به میدان بیاید تا از هدررفت این سرمایه ارزشمند جلوگیری شود. حفظ این سرمایه ارزنده، که نخبه‌های کشور هستند و لازم است تا بمانند و به کمک پیشرفت کشورشان بیایند با تکیه به فناوری‌ و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها ممکن می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.