كاركرد نوآوری در حل معضل بيكاری

كاركرد نوآوری در حل معضل بيكاری

شاید بتوان گفت معضل بیکاری، اولیه‌ترین چالش پیش روی اغلب خانواده‌های ما است. آيا نوآوری پاسخی جدی و راهگشا براي اين موضوع دارد؟ نوآوری در اين زمينه چه كار می كند؟ شغل‌های جديد می‌آفريند؟ رابطه‌های جديد ايجاد می‌كند؟ كاركرد نوآوری در اين مسئله اجتماعی كجاست؟

بیاییم نوآوری‌ها و ایده‌هایی را که برای حل گوشه‌هایی از این معضل در سال‌های اخیر در اروپا پیشنهاد شده‌اند بررسی کنیم:

  • برنامه داوطلبانه کاتدرال[۱]

یک برنامه دوره‌ای است برای جوانان بیکار که برای آنان در ابتدا دوره‌های آموزشی جهت ارتقای مهارت‌ها برگزار می‌کنند و در قالب فعالیت­های داوطلبانه در رویدادها و کارهای مختلف به آنان تجربیاتی منتقل می‌کنند تا آنها را آماده معرفی به شبکه‌ای از کارفرمایان نمایند.

  • Task Squad

بسیاری از سازمان­ها یا استارتاپ­ها در دوره‌هایی که دوران اوج فعالیت آنان است به طور کوتاه‌مدت، نیاز به نیروی کار بیشتری نیاز دارند. Task Squad، پلتفرمی است در بستر موبایل تا نیروی کار کوتاه‌مدت را به سازمان­های متقاضی معرفی نماید.

  • Progetto Quid

Quid  در واقع یک برند لباس است که از پارچه‌های با کیفیتی که جزء ضایعات کار برندهای معتبر است، استفاده می‌­کند و مانع دور ریختن آنها و اتلاف منابع می‌­شود. با کمک نیروی کاری متشکل از بانوان سرپرست خانوار یا دارای سوء پیشینه، از اين دورريزها لباس­های با کیفیت نسبتاً خوبی تهیه می‌کنند و در فروشگاه­‌های زیبای خود در ایتالیا به فروش می­‌رساند.

  • پروژه MC2

مشکل آنجاست که سازمان‌ها علاقه‌­ای به بازنشسته کردن زودهنگام کارمندان خود به دلیل تجربیات بالای آنها ندارند و همچنین خود کارمندان. MC2، پلتفرمی است که بازنشستگان بالای ۵۰ سال را قادر می‌­سازد تا طی قراردادی با کارفرمای اولیه خود به طور شناور و موقت در سازمان­های مختلف، به کار خود ادامه دهند.

  • Waste- Fab- Lab

مجموعه‌­ای در ایتالیا است که به کمک نیروی کاری از سالخوردگان، مهاجران، مادران سرپرست خانوار یا معلولان از دور‌ریختنی‌ها محصولات جدید و هوشمندی می‌سازند و با برند خود عرضه می‌کنند.

موارد ذکرشده تنها گوشه‌ای از نوآوری‌های اجتماعی است که در كشورهای ديگر صورت گرفته و  ضرورت و اهمیت ویژه آن برای کشور ما بیش از جوامع دیگر حس می‌شود. نوآوری‌هایی از این دست درهمین حوزه به تازگی در کشور ما نیز صورت گرفته که اميدواريم به ثمر برسد و گسترش بيابد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.