وقتی از نوآوری اجتماعی حرف می‌زنيم، از چه حرف می‌زنيم؟

وقتی از نوآوری اجتماعی حرف می‌زنيم، از چه حرف می‌زنيم؟

چالش­‌ها و مشکلات اجتماعی در کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان کم نیستند و متأسفانه سطحی هم نیستند. چالش­ هایی بزرگ مثل کودکان کار، اعتیاد، بی‌سوادی، بیکاری، محیط زیست و یا چالش­هایی کوچکتر که رو به عمیق شدن می‌روند و افراد بسیاری را در جامعه با خود درگیر می ­کنند. از سوی دیگر این امر نیز برای ما بدیهی است که این چالش­ها، چالش‌هایی است به نام کل جامعه نه تنها افراد درگیر و آسیب دیده آن. همه ما کم یا زیاد در مقابل هر جوان بیکار در جامعه خود را مسئول می‌دانیم اما نمی‌دانیم که چه کمکی از ما برای این چالش­ ساخته است و شاید تفکر غالب این باشد که رفع این چالش ­ها وهمه چالش‌های دیگر به کلی برعهده دولت‌هاست و با این نگرش هم از خود در قبال این چالش دغدغه‌زدایی می­ کنیم و هم بیش از پیش دولت­ها را به بی‌کفایتی متهم. اما خوب است غافل نباشیم که در غالب کشورهای توسعه‌یافته، برطرف کردن بخش اعظمی از این چالش‌ها بر عهده فعالان اجتماعی است که دولت ها نیز تنها در نقش حامی ظاهر می‌­شوند. اما چه‌طور؟

چند صباحی است که مفهومی به نام نوآوری اجتماعی توجه زیادی را در بین فعالان اجتماعی و افراد دغدغه‌مند در دنیا به خود معطوف داشته است. برای این مفهوم تعاریفی ذکر شده است که تعریف بنیاد یونگ که از پیشگامان این حوزه بوده پراستنادترین آن است:

«نوآوری‌های اجتماعی، نوآوری‌هایی هستند که هم از نظر هدف و مقصود و هم از نظر ابزارهای رسیدن به آن اهداف، اجتماعی هستند. و به طور خاص‌تر نوآوری اجتماعی ایده‌‌های جدیدی (شامل محصولات، خدمات، مدل­ها) هستند که هم نیازهای اجتماعی را بسیار مؤثرتر و کارآمدتر از جایگزین‌هایشان برآورده می­ کنند و روابط یا مشارکت‌های اجتماعی جدید را نیز به وجود می‌­آورند.»

به طور خلاصه و شفاف، نوآوری اجتماعی، راهکارهای جدید و کارآمدتری است که منجر به خلق ارزش برای کل جامعه می‌شود. این راهکارهای جدید و کارآمدتر بیشتر در استفاده از فناوری در حل معضلات اجتماعی معنا پیدا می­کند.

نوآوری‌های اجتماعی و راه‌حل‌های برآمده از آن -هرچند کوچک- به یک معضل بزرگ پاسخ خواهد داد که در صورت بسط و گسترش آن، معضلات به تدریج کوچکتر می­ شوند و با تعمیم آن به سایر معضلات قطعاً دنیا به جای بهتری برای زندگی مبدل خواهد گشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.