پیشبرد نوآوری در درمان اعتیاد

پیشبرد نوآوری در درمان اعتیاد

یک شرکت دارویی تخصصی جهانی با 20 سال رهبری در حمایت از بیماران و سیاست های بهداشتي، نمونه کارهای جهانی از درمان‌های اختلال استفاده از مواد افیونی (OUD) را برای رسیدگی به سایر بیماری‌های مزمن و اختلالات همزمان اعتیاد ایجاد کرده است. این شرکت در برنامه‌های آموزشی، بر روی مدل‌های درمانی مبتنی بر شواهد سرمایه‌گذاری کرده که به انقلابی در درمان اعتیاد مدرن کمک کرده است. هدف اين است که درک اعتیاد را از یک بحران جهانی انسانی به یک بیماری مزمن تبدیل کند که باید شناسایی و درمان شود.

 سال2017، بيست سال از انتشار اولین گزارش جهانی مواد مخدر می‌گذرد و تلاش ها به سمتي مي‌رود تا آگاهی بین‌المللی را از میزان مصرف مواد مخدر در سطح جهانی افزایش دهد.

در سال 2015، 255 میلیون نفر، یا تقریباً 5٪ از جمعیت بالغ جهانی 15 تا 64 ساله، حداقل یک بار از داروهای غیرقانونی استفاده کردند از این تعداد ، 29.5 میلیون نفر، یا 0.6٪ از جمعیت بالغ جهانی، به مصرف پرخطر داروها مشغول بودند. فقط در سال 2015، آسیب ناشی از مصرف مواد مخدر به حدود 28 میلیون سال زندگی سالم تبدیل شده است که در نتیجه مرگ زودرس و ناتوانی در سراسر جهان از دست رفته است. مخدرها (مخدرها و مواد مخدر تجویز شده) مضرترین داروها در این زمینه بودند.

فقط در ایالات متحده، سو استفاده از مواد افیونی، همراه با افزایش قابل توجهی در مصرف هروئین و فنتانیل، تقریباً 25٪ از تعداد تخمینی مرگ های مربوط به مواد مخدر در سال 2015 را به خود اختصاص داده است. مرگ بیش از حد در ایالات متحده بیشتر توسط مواد مخدر انجام می شد و تعداد آنها از 16849 به 52404 سالانه در طی دوره 1999-2015 افزایش یافت.

چگونه ویروس کرونا باعث ایجاد نوآوری در درمان اعتیاد شد

ویروس کرونا ویروس باعث درد گسترده و ایجاد اختلال در زندگی مردم عادی شده است. همزمان با تغییر وضعیت بیمارستان‌ها برای کنترل هجوم بیمارانCOVID-19، یافتن انواع خاصی از درمان پزشکی دشوارتر می‌شود. کسانی که به دنبال درمان اعتیاد هستند مجبور به خلاقیت شدند. به خصوص که درمان‌های سنتی اعتیاد، مانند گروه‌درمانی، با دستورالعمل‌های فاصله‌یابی CDC سازگار نیستند.

خوشبختانه، ضرورت اغلب منجر به اختراع می‌شود. ویروس کرونا ویروس‌هایی را در زمینه درمان اعتیاد ایجاد کرد و افراد بی‌شماری را که با سوءمصرف مواد دست و پنجه نرم می‌کنند به کمک‌های پزشکی متصل کرد.

گروهدرمانی از اتاق نشیمن

اعتیاد را می‌توان بیماری انزوا دانست. وقتی فرد احساس تنهایی می‌کند، ممکن است به دنبال مقابله با تنهایی، افسردگی، اضطراب یا سایر اختلالات بهداشت روان با سوءمصرف مواد باشد. یکی از روشهای اصلی مقابله با برنامه‌های ترک اعتیاد، جلسات گروه‌درمانی است. گروه‌درمانی چندین فرد را که با اعتیاد درگيرند، جمع می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا با تجربیات مشترک ارتباط برقرار کنند. این امر به ایجاد احساس تعلق به اجتماع کمک می‌کند و افراد را مجبور به بهبود مي‌كند. با این حال، هنگامی که حداقل شش فوت فاصله از یکدیگر برای جلوگیری از شیوع ویروس ضروری شود، اجتماع گروه، غیرقابل انجام می شود.

بسیاری از مراکز درمانی خلاقیت خود را آغاز کرده و جلسات گروهی را از طریق رسانه‌های آنلاین ارائه می‌دهند. در حالی که این روند در گروه‌های پسامراقبتی بعدی مانند الکلي‌های ناشناس (AA) و معتادان ناشناس (NA) بارزتر است، اما در بین مراکز درمانی شیوع بیشتری دارد. در حالی که تماس حضوری اثری بی بدیل دارد، میزبانی جلسات بهبودی مجازی می‌تواند درمان را برای کسانی که نمی‌توانند در جلسات درمانی گروهی حضوری شرکت کنند، گسترش دهد.

Telehealth  اعتیاد

خدمات «telehealth» خدمات پزشکی هستند که از طریق تلفن یا اینترنت ارائه می‌شوند. صنعت ترک اعتیاد مدتهاست که خدمات تِلِه بهداشت را تجربه می‌کند. اين خدمات در ابتدا به عنوان راهی برای ارائه درمان از راه دور بود. براي ساكنين مناطق روستایی یا کسانی که با موانعی برای درمان حضوری روبرو هستند.

بهداشت و درمان اعتیاد با موانع مختلفی روبرو بوده است. مثل قانون رایان هایت 2008، كه به طور خلاصه، مركز درماني را ملزم مي‌كند كه ارزیابی حضوری با پزشک قبل از تجویز مواد کنترل شده دارد.

با توجه به اورژانس بهداشت عمومی، پزشکان در حال حاضر مجاز به تجویز داروها بدون ارزیابی پزشکی حضوری هستند. در حالی که موانع در سطح ایالت باقی مانده اند، زمینه را برای از بین بردن تِلِه سلامت اعتیاد فراهم کرده است. ارزیابی‌های پزشکی از طریق آنلاین برای برخی از امکانات درمانی آغاز شده است. در حالی که کارهای زیادی برای پیاده سازی telehealth اعتیاد و تجزیه و تحلیل نتایج آن باقی مانده است، ویروس کرونا جهش‌هايي را در زمینه درمان اعتیاد در این زمینه ایجاد کرد.

مصرف متادون در منزل

کسانی که ترجیح می‌دهند موادی مانند هروئین را کاهش دهند ممکن است متوجه شوند که دوزهایی از متادون، بوپرنورفین یا برخی دیگر از داروهای کاهش‌دهنده مصرف می‌کنند. این روش اثبات شده، که معمولاً توسط متخصصان پزشکی در یک کلینیک تعیین شده نظارت می شود، می‌تواند به کاربران کمک کند تا به آرامی از ماده غیرقانونی جدا شوند. باز هم، مشکلات در طی یک بیماری همه‌گیر به وجود می‌آیند.

با توجه به انتقادات بیش از حد مردم، برخی از کلینیک های متادون در حال بررسی دوزهای متادون و بوپرنورفین در خانه ها هستند. این نوآوری که از نزدیک با یک مدل مصرف کار می کند، می تواند کارایی را افزایش دهد و خطر قرار گرفتن افراد بیشتری در معرض ویروس را به حداقل برساند.
با این حال، این روش به طور همگانی مورد استفاده قرار نمیگیرد. متادون، بوپرنورفین و سایر داروهای کاهش دهنده از نظر فنی مواد مخدر به حساب می آید، به این معنی که احتمال اعتیاد را دارند. این اوضاع میتواند باعث گسترش کوید 19 در بین بیماران شود.در حالی که با نظارت بر بیمار، استفاده از دوزهای بالاتر  برای بیماران در خانه مجاز است. همچنین قوانین ایالتی فضا را برای نوآوری های آینده ایجاد می کند.
 

سازمان AAc به عنوان یک پیشگام در درمان اعتیاد در بیماری كرونا راه های جدیدی را برای ادامه راه خود ابداع کردند. در حال حاضر گردهمایی های آنلاین برگزار می کنند و افرادی را که در حال درمان هستند از منزل به یکدیگر متصل می کنند. درست است که این بیماری وجود دارد ولی به این معنا نیست که شما درمان خود را متوقف کنید. پس صبر نکنید و درمان خود را از همین حالا شروع کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.